//
praegu loed....
Õpikeskkonnad ja õpivõrgustikud 2012

e-Portfoolio ja pädevused (26.11-09.12)

7. kodutöö kursusel Õpikeskkonnad ja -võrgustikud: http://opikeskkonnad.wordpress.com/2012/11/29/viimane-teema-e-portfoolio-ja-padevused/

ePortfolio for all – nii hüüti välja ePortfoolio alasel konverentsil 2009. aastal. (EIFEL)

Kas iga inimene peaks omama e-portfooliot? Arvan, et mitte. Tihti inimesed koguvad oma blogisse kokku oma ja ka võõraid mõtteid, ütlusi, sündmusi, pilte jne. Mõned nimetavad seda blogi oma e-portfoolioks. Neil on see õigus – loominguvabadus ju! 🙂 Tegelikult on iga e-portfoolio ülesehituses olemas teatud tingimused, mis peavad olema täidetud. Näiteks õpimapp ehk õpiportfoolio peab sisaldama õppimise perioodil kogutud töid, et näidata arengut. Lisaks nendele peavad seal kindlasti olema õppija refleksioonid oma õppimisele – õppisin ja tegin seda, sain sellise hinnangu, parandasin ja muutsin seda, sain teada ja targemaks ning järgmine kord teen seda teisiti jne. Tihti loovad inimesed endale esitlusportfoolio oma oskuste, kogemuste, kvalifikatsiooni, loomingu, saavutuste jm demonstreerimiseks. Seda on tihti vaja kas mõnele töökohale kandideerimiseks või ametijärgu atesteerimiseks. Peale nende kahe on veel mitmeid muid e-portfoolio tüüpe: tööportfoolio, rühmaportfoolio, personaalse arengu portfoolio, hindamisportfoolio. (Tammets, 2010).

Minu eportfoolio on esitlusportfoolio – loodud Tiigrihüppe koolitajaks kandideerimise tarbeks. Kasutan sisuhaldussüsteemi Joomla!. Asub endale registreeritud domeenil http://www.taimi.dreier.ee/. Kunagi varem koostasin endale lihtsalt veebilehe, sest hakkasin Joomlast huvituma. Hiljem lisasin sellele eportfoolio osa. Minu eportfoolio osad on:

 • CV (tööalased eneseanalüüsid, täienduskoolituste info, haridust tõendavad dokumendid, minu kui koolitaja ajalugu ja minu kui õpetaja ajalugu ning muidugi ka Curriculum Vitae ise)
 • Kursuste tutvustus (TH koolitajana)
 • Kursuste nimekirjad (alates 2001)
 • Ettekanded (erinevatel seminaridel ja konverentsidel, viited materjalidele)
 • Looming (materjalid, kodulehed, seal on nüüd ka link sellele magistrikursuse õpiblogile)
 • Osalemine (seminaridel, konverentsidel, töörühmades)
 • Pädevused (Tiigrihüppe SA koolitaja pädevused koos analüüsiga mitmel aastal vastavalt pädevusmudeli muutumisele, viimane on Üldhariduskoolide õpetajate haridustehnoloogilised pädevused (maatriksi  22.10.2011 alusel)
 • Projektid (osalemine, loomine)
 • Refleksioonid (tagasiside mulle kui koolitajale ja ka minu tagasiside õppurina)

Peale e-portfoolio osa on minu kodulehel luuletusi, reisipilte, infot hobide kohta jm. Avalehel näeb ka minu e-visiitkaarti.

E-portfoolio on nagu Tallinna linn – ei saa kunagi valmis. Materjale koostan juurde, omandan uusi oskusi ja kogemusi. Viimase poole aasta jooksul on põhirõhk olnud oma HT magistriõppe blogis kirjutamine ja tööde avaldamine ning oma e-portfoolio täiendamine on jäänud unarusse. Samas on need omavahel lingitud ja soovi korral saab kätte ka õpiblogis avaldatu.

Mida oma e-porfoolios muuta? Avastasin, et praegu kasutan ma õpivõrgustikku väga tihedalt ja olen sidunud oma magistriõppe õpiblogi kaasõppurite omaga. Oma e-portfoolios on see pool jäänud välja arendamata. Meil on tegelikult väga tihe koostöö Tiigrihüppe koolitajatega ja oman infot nende e-portfooliotest, aga millegipärast ei ole seda kusagil oma e-portfoolios välja toonud. Seda ma täiendan kindlasti! Kohe, kui aega saan! 🙂

Portfoolio on üheks efektiivsematest ja levinumatest pädevuspõhise hindamise meetoditest. See keskendub tehtud tööd ja saavutusi peegeldavate tõendusmaterjalide ja refleksioonide eesmärgipärasele kogumisele pikema ajaperioodi jooksul. Portfoolios refleksiooni kasutamine ergutab õppijaid looma uusi tähendusi ning mõtestama oma saavutusi, analüüsima oma kogemusi ning tegema selle analüüsi baasil kavandama tulevasi tegevusi. (Tammets, 2010)

Mina olen kogunud oma e-portfooliosse tõendusmaterjalid oma pädevuste ja nende kujunemise kohta.  Olen koostanud kunagi ka OPAH-i keskkonda e-portfoolio ja ka kõikidel Digitiigri koolitustel näidanud ja soovitanud seda teha õpetajatel. Ise ma seda kasutama ei jäänud, aga tean, et mõned õpetajad küll.

Õpetajate IKT-alaste ja hiljem haridustehnoloogiliste pädevuste teemaga olen Tiigihüppe koolitajana kokku puutunud juba aastatst 2006.  Koostasime siis pädevuste tabeli, milles õpetajad märkisid oma pädevused koolituse esimesel ja ka viimasel korral ning siis arutasime, kes kui palju edasi arenenud on. Üllataval kombel mõned leidsid, et peavad lõpus märkima pädevuse madalama taseme, sest said teada, kui palju nad veel ei tea, mida kõike veel saab arvutiga teha.

Kasutatud materjalid:

EIFEL (2009). Loetud aadressil http://www.eife-l.org/

Tammets, K. (2010). Erinevad e-portfoolio tarkvarad, tüübid, standardid.  Loetud aadressil http://portfooliokursus.wordpress.com/lugemismaterjal-1/erinevad-e-portfoolio-tarkvarad-tuubid-standardid/

 Tammets, K. (2010). Pädevuspõhine koolitus. Loetud aadressil http://portfooliokursus.wordpress.com/lugemismaterjal-1/padevuspohine-koolitus/ 

Üldhariduskoolide õpetajate haridustehnoloogilised pädevused. (2011).  Loetud aadressil http://minitorn.cs.tlu.ee/instituut/erialade_kirjeldus/yldhariduskoolide_padevused.pdf

Arutelu

3 thoughts on “e-Portfoolio ja pädevused (26.11-09.12)

 1. Sa oled aastatega väga põhjaliku e-portfoolio kokku pannud. Ma hakkasin natuke mõtlema koolitustel osalenute nimekirjade avaldamise üle. Ühest küljest on tore sellisel kujul oma koolituste ajalugu teada. Ma olen ise aastatega ilmselt sadu õpetajaid koolitanud ja väga huvitav oleks sellist ülevaadet omada. Teisest küljest on nimede puhul tegemist isikuandmetega ning isikuandmete kaitse seaduse § 10 ei luba nende töötlemist ilma andmesubjekti nõusolekuta (va mõned seaduses toodud erandid). Täpselt samal põhjusel ei saa koolid oma kodulehele õppijate nimekirju panna.

  Posted by Hans Põldoja | 12. dets. 2012, 9:46 p.l.
  • Olen koolitatavate käest alati küsinud, kas võin nende nimesid (ehk gruppide nimekrju) sellisel moel avaldada. Siiani ei ole keegi eitavalt vastanud.
   Isikuandmete kaitsest saime me ka väga targaks kursusel “IT arendamisega seotud juriidilised probleemid”, mis oli väga huvitav ja kasulik aine.

   Posted by Taimi | 12. dets. 2012, 10:15 p.l.

www.delicious.com/taimi

detsember 2012
E T K N R L P
« nov.   jaan. »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

RSS Elo

RSS Kristi

 • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Meelis (Ht-uuring)